Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (612 entries)

[ctx: block description]
en: Language switcher to insert in content or as a widget.
ar: محوّل اللغة لإدراجه في المحتوى أو كوِدجت.

[ctx: block title]
en: Language Switcher
ar: محوّل اللغة

[ctx: block description]
en: Language switcher suitable for navigation.
ar: محوّل لغة مناسب للتنقل.

[ctx: block title]
en: Navigation Language Switcher
ar: محوّل لغة القائمة

note: translators: %1$s is the value to add. %2$s is the name of an option.
en: Failed to add %1$s to %2$s.
ar: فشل إضافة %1$s إلى %2$s.

note: translators: %1$s is the value to remove. %2$s is the name of an option.
en: Failed to remove %1$s from %2$s.
ar: فشل إزالة %1$s من %2$s.

note: translators: %s is the name of an option.
en: Option %s is not a list or map.
ar: الخيار %s ليس قائمة أو خريطة.

note: translators: %s is a blog ID.
en: Polylang is not active on site %s.
ar: إضافة Polylang غير مفعلة في الموقع %s.

en: This is the first activation
ar: هذا هو التفعيل الأول

note: translators: default value when a menu location is not used.
en: Not used
ar: غير مستخدم

en: Network activated
ar: تم التفعيل على الشبكة

en: Translated taxonomies
ar: الفئات المترجمة

en: Translated post types
ar: أنواع المحتوى المترجمة

en: Language switcher settings
ar: إعدادات محوّل اللغة

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Could not update secondary language term for taxonomy %s.
ar: تعذر تحديث مصطلح اللغة الثانوية للفئة %s.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Could not add secondary language term for taxonomy %s.
ar: تعذر إضافة مصطلح اللغة الثانوية للفئة %s.

en: Could not update translation groups.
ar: تعذر تحديث مجموعات الترجمة.

en: Could not delete translation groups.
ar: تعذر حذف مجموعات الترجمة.

en: Could not delete relationships.
ar: تعذر حذف الارتباطات.

note: translators: 1: argument name, 2: PHP code snippet.
en: The argument %1$s has been replaced by %2$s.
ar: تم استبدال الوسيطة %1$s بـ %2$s.

en: Could not update the language.
ar: تعذر تحديث اللغة.

en: Could not set the language order.
ar: تعذر تعيين ترتيب اللغات.

en: Could not add the language.
ar: تعذر إضافة اللغة.

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to edit a translation in %s
ar: غير مسموح لك بتحرير ترجمة بـ %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to edit this item in %s
ar: غير مسموح لك بتحرير هذا العنصر بـ %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: You are not allowed to add a translation in %s
ar: غير مسموح لك بإضافة ترجمة بـ %s

note: translators: %d is a Post ID.
en: No such post for ID = %d
ar: لا توجد مقالة لهذا المُعرّف = %d

en: Missing post ID
ar: مُعرّف المقالة مفقود

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
ar: قد لا تكون بعض القوالب أو الإضافات متوافقة تمامًا مع اللغة المحددة بواسطة النطاقات.

en: Please enter your license keys:
ar: يرجى إدخال مفاتيح الترخيص الخاصة بك:

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Keep %s in pretty permalinks
ar: احتفظ بـ %s في الروابط الدائمة الجميلة

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Remove %s in pretty permalinks
ar: إزالة %s في الروابط الدائمة الجميلة

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
ar: عذراً، ليس مسموح لك بتعديل الخيارات.

en: Invalid language identifier
ar: معرف لغة غير صالح

en: Invalid language slug
ar: الاسم اللطيف للغة غير صالح

en: Invalid language ID
ar: معرف اللغة غير صالح

en: Number of items of this type of content in this language.
ar: عدد العناصر من هذا النوع من المحتوى بهذه اللغة.

note: translators: %s is the name of the term property (`term_id` or `term_taxonomy_id`).
en: The %s of the language term for this translatable entity.
ar: %s لمصطلح اللغة لهذا الكيان القابل للترجمة.

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
ar: يخبر ما إذا كان يجب إنشاء التصنيف الافتراضي عند إنشاء لغة جديدة.

en: Language properties.
ar: خصائص اللغة.

en: List of language locale fallbacks.
ar: قائمة بالبدائل الخاصة بإعدادات اللغة المحلية.

en: Identifier of the page for posts in this language.
ar: معرف الصفحة للمقالات بهذه اللغة.

en: Page on front ID in this language.
ar: الصفحة على المعرف الأمامي في هذه اللغة.

en: Host for this language.
ar: مضيف لهذه اللغة.

en: Search URL in this language.
ar: ابحث عن عنوان URL بهذه اللغة.

en: Home URL in this language.
ar: عنوان URL الصفحة الرئيسية بهذه اللغة.

en: Tells whether the language is active.
ar: يخبر ما إذا كانت اللغة مفعلة.

en: Tells whether the language is the default one.
ar: يخبر ما إذا كانت اللغة هي اللغة الافتراضية.

en: HTML tag for the custom flag.
ar: وسم HTML للعلم المخصص.

en: Custom flag URL.
ar: عنوان URL للعلم المخصص.

en: HTML tag for the flag.
ar: وسم HTML للعلم.

en: Flag URL.
ar: علم عنوان URL.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
ar: رمز العلم المقابل لـ ISO 3166-1 (على سبيل المثال: us لعلم الولايات المتحدة).

en: Position of the language in the language switcher.
ar: موضع اللغة في محول اللغة.

note: translators: %s is a value.
en: Text direction. %s for right-to-left.
ar: اتجاه النص. %s من اليمين إلى اليسار.

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
ar: لغة Facebook المحلية للغة (على سبيل المثال: en_US).

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
ar: لغة W3C المحلية للغة(على سبيل المثال: en-US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
ar: لغة ووردبريس المحلية للغة (على سبيل المثال: en_US).

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
ar: عذراً، ليس مسموح لك بحذف هذه اللغة.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
ar: عذراً، ليس مسموحاً لك بتعديل هذه اللغة.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
ar: عذراً، ليس مسموحاً لك بإنشاء لغة.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتعديل اللغات.

en: Cannot create existing language.
ar: لا يمكن إنشاء لغة موجودة.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
ar: رمز اللغة - يفضل أن يكون مكونًا من حرفين ISO 639-1 (على سبيل المثال: en).

en: Unique identifier for the language.
ar: معرف فريد للغة.

en: Empty Term.
ar: عنصر فارغ.

en: Language taxonomy properties for terms.
ar: خصائص فئة اللغة للمصطلحات.

en: Invalid post ID.
ar: معرف المقالة غير صالح.

en: Language taxonomy properties for post types.
ar: خصائص فئة اللغة لأنواع المحتوى.

note: translators: %s is the name of a database table.
en: Language taxonomy properties for table %s.
ar: خصائص فئة اللغة للجدول %s.

en: Polylang options
ar: خيارات Polylang

note: translators: %s is a list of option names.
en: Unknown option keys %s.
ar: مفاتيح الخيار غير المعروفة %s.

note: translators: %s is the name of an option.
en: Unknown option key %s.
ar: مفتاح الخيار غير معروف %s.

en: Polylang's version.
ar: نسخة Polylang.

en: List of taxonomies to translate.
ar: قائمة الفئات للترجمة.

en: List of data to synchronize.
ar: قائمة البيانات المراد مزامنتها.

note: translators: %1$s is a URL slug: `/language/`. %2$s and %3$s are "true/false" values.
en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
ar: إزالة %1$s في الروابط الدائمة الجميلة: %2$s للإزالة، %3$s للاحتفاظ.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
ar: قم بإزالة اسم الصفحة أو معرف الصفحة من عنوان URL للصفحة الأمامية: %1$s للإزالة، %2$s للاحتفاظ.

en: Polylang's previous version.
ar: النسخة السابقة من Polylang.

en: List of post types to translate.
ar: قائمة أنواع المحتوى المراد ترجمتها.

en: Translated navigation menus for each theme.
ar: قوائم التنقل المترجمة لكل قالب.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
ar: ترجمة الوسائط: %1$s للترجمة، %2$s بخلاف ذلك.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
ar: قم بإزالة رمز اللغة في عنوان URL للغة الافتراضية: %1$s للإخفاء، و%2$s للعرض.

en: Determine how the current language is defined.
ar: تحديد كيفية تعريف اللغة الحالية.

en: Time of first activation of Polylang.
ar: وقت التفعيل الأول لـ Polylang.

en: Domains used when the language is set from different domains.
ar: النطاقات المستخدمة عند تعيين اللغة من نطاقات مختلفة.

note: translators: %s is a list of URLs.
en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
ar: لم يتمكن Polylang من الوصول إلى عناوين URL %s. يرجى التأكد من ان عناوين URL صالحة.

note: translators: %s is a list of native language names.
en: Please enter valid URLs for %s.
ar: الرجاء إدخال عناوين URL صالحة لـ %s.

en: Slug of the default language.
ar: اسم اللطيف اللغة الافتراضية.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
ar: اكتشاف لغة المتصفح المفضلة على الصفحة الرئيسية: %1$s للكشف، %2$s لعدم الكشف.

note: translators: %s is a list of language slugs.
en: The languages %s are unknown and have been discarded.
ar: اللغة %s غير معروفة وتم تجاهلها.

note: translators: %s is a language slug.
en: The language %s is unknown and has been discarded.
ar: اللغة %s غير معروفة وتم تجاهلها.

en: Please provide a valid language.
ar: يرجى تقديم لغة صالحة.

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
ar: تظهر الترجمات المطابقة للسلسلة الأصلية فارغة في الجدول. ويظل المحتوى الغير المترجم دون تغيير.

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
ar: اللغة: %1$s - %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
ar: يسمح بالارتباط بترجمة DeepL.

en: Machine Translation
ar: الترجمة الآلية

en: The language does not seem to exist.
ar: لا يبدو أن اللغة موجودة.

en: Synchronization disabled
ar: تم تعطيل المزامنة

en: The media are translated
ar: تم ترجمة الوسائط

en: The media are not translated
ar: لم تتم ترجمة الوسائط

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
ar: يحتوي عنوان URL للصفحة الأمامية على اسم الصفحة أو معرّف الصفحة بدلاً من رمز اللغة

en: Display URL language information for default language
ar: عرض معلومات لغة URL للغة الافتراضية

en: Detect browser language activated
ar: كشف لغة المتصفح مفعلة

en: Detect browser language deactivated
ar: كشف لغة المتصفح غير مفعلة

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
ar: معلومات %s

en: Not loaded. Contact your host provider.
ar: لم يتم التحميل. اتصل بمضيفك.

en: PHP SimpleXML extension
ar: ملحق PHP SimpleXML

en: Update now.
ar: قم  بالتحديث الآن.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
ar: %1$s عرض تفاصيل %2$s النسخة%3$s أو%4$s التحديث الآن%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
ar: %1$s عرض تفاصيل %2$s النسخة%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
ar: اتصل بمسؤول الشبكة لتنصيب التحديث.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
ar: تتوفر نسخة جديدة من%1$s.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
ar: قد لا تكون بعض القوالب أو الإضافات متوافقة تمامًا مع اللغة المحددة بواسطة المحتوى أو النطاقات.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
ar: قم بتفعيل اللغات والترجمات للوسائط فقط إذا كنت بحاجة إلى ترجمة النص المرفق بالوسائط: العنوان، والنص البديل، والتعليق، والوصف... لاحظ أن الملف غير مكرر.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
ar: عندما تتم زيارة الصفحة الرئيسية، فإنها تعيد توجيه نفسها باللغة المفضلة للمتصفح. نظرًا لأن هذا لا يعمل إذا تم تخزينه مؤقتًا، سيحاول Polylang تعطيل ذاكرة التخزين المؤقت للصفحة الرئيسية لإضافات ذاكرة التخزين المؤقت المعروفة.

en: Terms without language
ar: مصطلحات بدون لغة

en: Posts without language
ar: مقالات بدون لغة

en: The homepage is not translated in all languages
ar: الصفحة الرئيسية ليست مترجمة إلى جميع اللغات

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
ar: من الضروري ترجمة الصفحة الرئسية الثابتة إلى جميع اللغات.

en: All languages have a translated homepage
ar: كل اللغات لها صفحة رئيسية مترجمة

en: Homepage translated
ar: الصفحة الرئيسية مترجمة

en: Undefined
ar: غير محدد

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
ar: العلم المستخدم في مبدل اللغة: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
ar: %s الخيارات

en: Previous and next months
ar: الشهر السابق والتالي

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
ar: %s: ابق في هذه الخطوة

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
ar: %s: لا تضف هذه اللغة وانتقل إلى الخطوة التالية

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
ar: %s: أضف هذه اللغة وانتقل إلى الخطوة التالية

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
ar: هل تريد إضافة هذه اللغة قبل المتابعة إلى الخطوة التالية؟

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
ar: لقد حددت %1$s %2$s ولكنك لم تقم بإضافته إلى القائمة قبل المتابعة إلى الخطوة التالية.

en: Languages already defined
ar: تم تعريف اللغات بالفعل

en: Remove
ar: إزالة

en: Select a language to be added
ar: حدد لغة لإضافتها

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
ar: أولاً سنقوم بتعريف اللغات التي ستستخدمها على موقع الويب الخاص بك.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
ar: سيساعدك هذا المعالج في تكوين إعدادات Polylang، والبدء بسرعة مع موقع الويب متعدد اللغات الخاص بك.

en: Skip setup
ar: تخطي الإعدادات

en: Run the Setup Wizard
ar: قم بتشغيل معالج الإعدادات

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
ar: أنت جاهز تقريبًا لترجمة

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
ar: مرحبًا بك في %s

en: There is an error with a license key.
ar: يوجد خطأ في مفتاح الترخيص.

en: Please enter your license key:
ar: يرجى إدخال مفتاح الترخيص الخاص بك:

en: You are using plugins which require a license key.
ar: أنت تستخدم إضافات تتطلب مفتاح ترخيص.

en: Not right now
ar: ليس الآن

en: Continue
ar: المتابعة

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
ar: %s &rsaquo; الإعدادات

en: Help
ar: المساعدة

en: Allow Polylang to translate media
ar: السماح لـ Polylang بترجمة الوسائط

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
ar: يجب تفعيل ترجمة الوسائط إذا كنت تريد ترجمة العنوان أو النص البديل أو التسمية التوضيحية أو الوصف. وإلا يمكنك إلغاء تفعيله بأمان.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
ar: عندما ترغب في إدراج وسائط في مقالة، سيتم عرض الوسائط بلغة المقالة الحالي فقط.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
ar: عند ترجمة وسائط، لا يتم تكرار الملف على القرص الخاص بك، ومع ذلك سترى إدخالًا واحدًا لكل لغة في مكتبة الوسائط.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
ar: يتيح لك Polylang ترجمة النص المرفق بوسائطك، على سبيل المثال العنوان أو النص البديل أو التسمية التوضيحية أو الوصف.

en: Return to the Dashboard
ar: العودة للرئيسية

en: Polylang Business Pack
ar: حزمة الأعمال Polylang

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
ar: لقد لاحظنا أنك تستخدم Polylang مع ووكومرس. لضمان توافق أفضل، نوصيك باستخدام %s الذي يتضمن كلاً من Polylang Pro و Polylang لووكومرس.

en: Purchase Polylang Business Pack
ar: شراء حزمة الأعمال Polylang

en: Buy now
ar: اشتري الآن

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
ar: شكرا لتفعيل Polylang. إذا كنت تريد مميزات أكثر تقدمًا - التكرار، والمزامنة، ودعم REST API، والتكامل مع الإضافات الأخرى، وما إلى ذلك - أو مزيد من المساعدة المقدمة من دعم Premium، فإننا نوصيك بالترقية إلى Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
ar: الترقية إلى Polylang Pro

en: View pages
ar: مشاهدة الصفحات

en: You're ready to translate the posts on your website.
ar: أنت على استعداد لترجمة المقالات على موقع الويب الخاص بك.

en: Translate some pages
ar: ترجمة بعض الصفحات

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
ar: ليكون موقع الويب الخاص بك جاهزا، لا تزال هناك خطوتان تحتاج إلى القيام بهما يدويًا: إضافة قوائم لكل لغة، وإضافة مُبدِّل اللغة للسماح للزائرين بتحديد لغتهم المفضلة.

en: Create menus
ar: إنشاء قوائم

en: Next step
ar: الخطوة التالية

en: Read documentation
ar: اقرأ الوثائق

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
ar: يمكنك الآن ترجمة محتوياتك مثل المقالات والصفحات والتصنيفات والوسوم. يمكنك معرفة كيفية استخدام Polylang من خلال قراءة الوثائق.

en: You're ready to translate your contents!
ar: أنت على استعداد لترجمة محتوياتك!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
ar: إذا أضفت لغة جديدة، فلا تنس ترجمة صفحتك الرئيسية.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
ar: لغة واحدة محددة جيدًا ومخصصة لصفحتك الرئيسية.

en: We are going to prepare this page in
ar: سنقوم بإعداد هذه الصفحة في

en: Your static homepage is already translated in
ar: تم ترجمة صفحتك الرئيسية الثابتة بالفعل في

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
ar: بعد إنشاء الصفحات، الأمر متروك لك لوضع المحتوى المترجم في كل صفحة مرتبط بكل لغة.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
ar: لكي يعمل موقعك بشكل صحيح، يجب ترجمة هذه الصفحة إلى جميع اللغات المتاحة.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
ar: لغتها هي: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
ar: لقد قمت بتعريف هذه الصفحة على أنها صفحتك الرئيسية الثابتة: %s.

en: Ready!
ar: جاهز!

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Content
ar: المحتوى

en: Remove this language
ar: إزالة هذه اللغة

en: Ignore
ar: تجاهل

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: A language wasn't added.
ar: لم تتم إضافة لغة.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
ar: لقد حددت لغة، ولكن لتتمكن من المتابعة، تحتاج إلى إضافتها.

en: You need to add at least one language.
ar: تحتاج إلى إضافة لغة واحدة على الأقل.

en: You already added this language.
ar: لقد أضفت سابقا هذه اللغة.

en: You need to select a language to be added.
ar: تحتاج إلى تحديد لغة لإضافتها.

en: Licenses
ar: التراخيص

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
ar: عفوًا، غير مسموح لك بالتحكم في الإعدادات لهذا الموقع.

en: Setup
ar: الإعدادات

en: Choose the language to be assigned
ar: اختر اللغة المراد تعيينها

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
ar: سيتم تطبيق اللغة المحددة أدناه على كل المحتوى الخاص بك دون لغة معينة.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
ar: لكي يعمل موقعك بشكل صحيح، تحتاج إلى تعيين لغة لجميع محتوياتك.

en: Content without language
ar: محتوى بدون لغة

en: Your license key has been disabled.
ar: تم تعطيل مفتاح الترخيص الخاص بك.

en: Privacy Policy Page
ar: صفحة سياسة الخصوصية

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
ar: تم إلغاء تفعيل %1$s نفسه لأنك تستخدم إصدارًا قديمًا من ووردبريس. أنت تستخدم ووردبريس %2$s. s %1$s  يتطلب ووردبريس %3$s على الأقل.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
ar: قام %1$s بإلغاء تفعيله لأنك تستخدم نسخة قديمة من PHP. أنت تستخدم PHP %2$s. يتطلب %1$s PHP %3$s. .

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
ar: مفتاح الترخيص الخاص بك سوف تنتهي صلاحيته  قريبا! على وجه التحديد، ستنتهي صلاحيته في %1$s. %2$s جدد مفتاح الترخيص اليوم!%3$s.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
ar: لتفعيل هذه الميزة، تحتاج إلى Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
ar: إذا حاولت تعديلهم على أي حال، فلن يتم حفظ تغييراتك.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
ar: قد تتم مزامنة بعض الفئات أو البيانات التعريف مع الترجمات الحالية التي لا يُسمح لك بتعديلها.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
ar: يجب ترجمة صفحتك الأمامية الثابتة في %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
ar: لقد لاحظنا أنك تستخدم Polylang لبعض الوقت. نأمل أنها أعجبتك، ونقدر حقًا إذا تقدم %1$s تصنيف 5 نجوم لنا%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
ar: لقد لاحظنا أنك تستخدم Polylang مع ووكومرس. لضمان التوافق، نوصي باستخدام %1$s Polylang لـووكومرس%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
ar: قبل الترقية إلى%2$s ، يرجى الترقية إلى %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
ar: إخفاء هذه الملاحظة.

en: User
ar: المستخدم

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
ar: وصف المستخدم - %s

en: Translated user descriptions
ar: أوصاف المستخدم المترجمة

en: Tibet
ar: التبت

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
ar: يتوفر الدعم والمميزات الإضافية لـمستخدمي %1$sPolylang Pro%2$s .

en: Upgrade now.
ar: ترقية الآن.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
ar: تنتهي صلاحية مفتاح الترخيص الخاص بك في %s.

en: The license key never expires.
ar: لا تنتهي صلاحية مفتاح الترخيص مطلقًا.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
ar: وصل مفتاح الترخيص الخاص بك إلى حد التفعيل. %1$s اعرض الترقيات الممكنة%2$s الآن.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
ar: هذا ليس مفتاح ترخيص %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
ar: مفتاح ترخيص %1$s الخاص بك غير مفعل لهذا الرابط. يرجى %2$s زيارة صفحة حسابك %3$s لإدارة روابط مفتاح الترخيص الخاص بك.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
ar: ترخيص غير صالح. الرجاء %1$s زيارة صفحة حسابك%2$s والتحقق منها.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
ar: انتهت صلاحية مفتاح الترخيص الخاص بك في%1$s. الرجاء%2$s تجديد مفتاح الترخيص%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
ar: إدارة تراخيص Polylang Pro والإضافات.

en: License keys
ar: مفاتيح الترخيص

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
ar: يسمح بترجمة أنواع المقالات المخصصة و فئات الأسماء اللطيفة في الروابط.

en: Translate slugs
ar: ترجمة الأسماء اللطيفة

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
ar: يسمح بمشاركة نفس رابط الاسم اللطيف عبر اللغات للمقالات و المصطلحات.

en: Share slugs
ar: مشاركة الأسماء اللطيفة

en: Error
ar: خطأ

en: You do not have permission to install plugin updates
ar: لست مرخصاً لتثبيت تحديثات المكون الإضافي

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
ar: مقالات نُشرت بتاريخ %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ar: j F، Y

en: Choose a flag for the language.
ar: اختر علمًا للغة.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
ar: التصفية حسب المجموعة

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
ar: إختيار %s

en: Description
ar: الوصف

en: Module
ar: وحدة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Delete this language and all its associated data
ar: احذف هذه اللغة وجميع البيانات المرتبطة بها

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
ar: اختر %s كلغة افتراضية

en: Select as default language
ar: حدد كلغة افتراضية

en: Edit this language
ar: تحرير هذه اللغة

en: You can set them all to the default language.
ar: يمكنك تعيينهم جميعًا إلى اللغة الافتراضية.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
ar: هناك مقالات أو صفحات أو تصنيفات أو وسوم بدون لغة.

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
ar: لم يتمكن Polylang من الوصول إلى %s الرابط. يرجى التحقق من أن عنوان الرابط صالح.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
ar: يرجى إدخال عنوان رابط صالح لـ %s.

en: Decide how your URLs will look like.
ar: قرر كيف سيبدو شكل الروابط الخاصة بك.

en: Deactivated
ar: غير مفعل

en: Activate this module
ar: قم بتنشيط هذه الوحدة النمطية

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Deactivate this module
ar: قم بإلغاء تنشيط هذه الوحدة النمطية

en: Configure this module
ar: قم بتكوين هذه الوحدة النمطية

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
ar: تفعيل إدارة اللغات والترجمات لأنواع المقالات المخصصة والفئات.

en: Custom post types and Taxonomies
ar: أنواع المقالات المخصصة والفئات

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zambia
ar: زامبيا

en: South Africa
ar: جمهورية جنوب افريقيا

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Yemen
ar: اليمن

en: Western Samoa
ar: ساموا الغربية

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Wales
ar: ويلز

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: United States Virgin Islands
ar: جزر العذراء الأمريكية

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: Veneto
ar: فينيتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرنادين

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Tanzania
ar: تانزانيا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينداد وتوباغو

en: Turkey
ar: تركيا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توجو

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Chad
ar: تشاد

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Syria
ar: سوريا

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: São Tomé and Príncipe
ar: ساو تومي وبرينسيب

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Somalia
ar: الصومال

en: Senegal
ar: السنغال

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Sweden
ar: السويد

en: Sudan
ar: السودان

en: Scotland
ar: أسكتلندا

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Russia
ar: روسيا

en: Serbia
ar: صربيا

en: Romania
ar: رومانيا

en: Quebec
ar: كيبيك

en: Qatar
ar: قطر

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Belau
ar: بالاو

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكلون

en: Poland
ar: بولندا

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Philippines
ar: الفيلبين

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Peru
ar: بيرو

en: Panama
ar: بانما

en: Oman
ar: عمان

en: Occitania
ar: أوكستانيا

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Niue
ar: نييوي

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Norway
ar: النرويج

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Niger
ar: النيجر

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Malta
ar: مالطا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Macao
ar: ماكاو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Mali
ar: مالي

en: Marshall Islands
ar: جزر المارشال

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Moldova
ar: مولدافيا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Morocco
ar: المغرب

en: Libya
ar: ليبيا

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Laos
ar: لاوس

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kurdistan
ar: کوردستان‎

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Italy
ar: ايطاليا

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Iran
ar: ايران

en: Iraq
ar: العراق

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: India
ar: الهند

en: Israel
ar: اسرائيل

en: Republic of Ireland
ar: جمهورية أيرلندا

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Hungary
ar: المجر

en: Haiti
ar: هايتي

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Hong Kong
ar: هونج كونج الصينية

en: Guyana
ar: غيانا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: جواتيمالا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Greece
ar: اليونان

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guinea
ar: غينيا

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Ghana
ar: غانا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Grenada
ar: غرينادا

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Galicia
ar: جليقية

en: Gabon
ar: الجابون

en: France
ar: فرنسا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

en: Esperanto
ar: لغة إسبرانتو الدولية

en: Spain
ar: أسبانيا

en: Eritrea
ar: إرتريا

en: England
ar: أنجلترا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Egypt
ar: مصر

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومنيكان

en: Dominica
ar: الدومينيكان

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cuba
ar: كوبا

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: China
ar: الصين

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Chile
ar: تشيلي

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Congo
ar: جمهورية الكونغو

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Democratic Republic of the Congo
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Cocos
ar: كوكوس

en: Catalonia
ar: كتالونيا

en: Canada
ar: كندا

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Botswana
ar: بتسوانا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bahamas
ar: الباهاما

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Benin
ar: بنين

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Basque Country
ar: بلاد الباسك

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Åland Islands
ar: جزر أولاند

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Arab league
ar: جامعة الدول العربية

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Angola
ar: أنجولا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيجوا وبربودا

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: United Arab Emirates
ar: الامارات العربية المتحدة

note: translators: accessibility text
en: Translation
ar: معلومات عن الترجمة

en: Posts Page
ar: صفحة مقالات

en: Front Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Add to Menu
ar: أضف للقائمة

en: The flag does not exist
ar: العلم غير موجود

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
ar: أضف ترجمة في %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
ar: قم بتحرير الترجمة في %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
ar: تحرير هذا العنصر في %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
ar: إضافة إمكانية تعدد اللغات لووردبرس

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activated
ar: تم التفعيل

en: Close
ar: إغلاق

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
ar: تم تعطيل Polylang لأنك حدثت من إصدار قديم جداً.

en: Title:
ar: العنوان:

en: Displays a language switcher
ar: يعرض مبدلاً للغات

en: Displays as a dropdown
ar: عرض كقائمة منسدلة

en: Hides languages with no translation
ar: اخف اللغات التي ليس لها ترجمات

en: Hides the current language
ar: يخفي اللغة الحالية

en: Forces link to front page
ar: يجبر الرابط إلى الصفحة الأمامية

en: Displays flags
ar: يعرض الأعلام

en: Displays language names
ar: يعرض أسماء اللغات

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ar: استيراد <strong> المقالات والصفحات والتعليقات والحقول المخصصة والتصنيفات والوسوم </strong> من ملف تصدير ووردبريس.

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
ar: بحث

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
ar: استخدم هذا لإزالة الجمل غير المستخدمة من قاعدة البيانات. على سبيل المثال، عندما تحذف أحد الإضافات.

en: Clean strings translation database
ar: نظف قاعدة بيانات ترجمة الجمل

en: Search translations
ar: ابحث في الترجمات

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
ar: يسمح خيار المزامنة بالحفاظ على القيم نفسها (أو الترجمات في حالة الفئات وأب الصفحة) للمحتوى التعريفي بين ترجمات مقالة أو صفحة.

en: Synchronization
ar: التزامن

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
ar: فعل اللغات والترجمات من أجل الفئات المخصصة

en: Custom taxonomies
ar: الفئات المخصصة

en: Activate languages and translations for custom post types.
ar: فعّل اللغات والترجمات من أجل أنواع المقالة المخصصة

en: Custom post types
ar: أنواع الصفحات المخصصة CPT

en: Media
ar: الوسائط

en: Detect browser language
ar: اكتشف لغة المتصفح

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
ar: مثال: %1$s بدلاً من %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
ar: يتضمن رابط الصفحة الأمامية رمز اللغة بدلاً من اسم الصفحة أو رقمها

en: Hide URL language information for default language
ar: اخف معلومات اللغة في الرابط من أجل اللغة الافتراضية

en: The language is set from different domains
ar: تضبط اللغة من نطاقات مختلفة

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
ar: تضبط اللغة من النطاق الفرعي في الروابط الدائمة الجميلة

en: Example:
ar: مثال:

en: The language is set from the code in the URL
ar: تحدد اللغة من رمزها في الرابط

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
ar: تضبط اللغة من اسم الدليل في الروابط الدائمة الجميلة

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
ar: لن يتم تعديل روابط المقالات والصفحات والتصنيفات والوسوم.

en: The language is set from content
ar: تضبط اللغة من المحتوى

en: URL modifications
ar: تعديلات الرابط

note: translators: accessibility text
en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Update
ar: تحديث

en: Position of the language in the language switcher
ar: موضع اللغة في مبدل اللغات

en: Choose the text direction for the language
ar: اختر جهة النص الخاصة باللغة

en: right to left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: left to right
ar: من اليسر إلى اليمين

en: Text direction
ar: جهة النص

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
ar: رمز اللغة - يفضل أن يكون حرفين حسب المعيار ISO 639-1 (مثلاً: ar)

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
ar: رمز المكان الموافق لووردبرس والخاص باللغة (مثلاً: ar_SA). سيتوجب عليك تثبيت ملف .mo لهذه اللغة.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
ar: الاسم كما سيظهر على موقعك (مثلاً: العربية).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
ar: يمكنك اختيار لغة من القائمة أو تحريرها مباشرة في الأسفل.

en: Choose a language
ar: اختر لغة

en: Add new language
ar: أضف لغة جديدة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
ar: يتم توفير Polylang مع %1$sوثائق المساعدة%2$s واسعة النطاق (باللغة الإنجليزية). يتضمن معلومات حول كيفية إعداد موقعك المتعدد اللغات واستخدامه يوميا؛ الأسئلة الشائعة و وثائق المساعدة للمطورين لتكييف الإضافات والقوالب الخاصة بهم.

en: Filter
ar: الفلتر

en: View all groups
ar: عرض كل المجموعات

en: Translations
ar: الترجمات

en: Group
ar: المجموعة

en: Name
ar: الاسم

en: String
ar: الجملة

en: Posts
ar: المقالات

en: Flag
ar: العلم

en: Order
ar: الترتيب

en: Code
ar: كود Code

en: Locale
ar: المكان

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Delete
ar: حذف

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
ar: أنت على وشك حذف هذه اللغة إلى الأبد. هل أنت متأكد؟

en: Featured image
ar: الصورة المميزة

en: Page order
ar: ترتيب الصفحة

en: Page template
ar: قالب الصفحة

en: Page parent
ar: أب الصفحة

en: Post format
ar: تنسيق المقالة

en: Published date
ar: تاريخ النشر

en: Sticky posts
ar: مقالات مُثبتة

en: Ping status
ar: حالة التنبيه

en: Comment status
ar: حالة التعليق

en: Custom fields
ar: حقول مخصصة

en: Taxonomies
ar: الفئات

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Translations updated.
ar: تم تحديث الترجمة.

en: Strings translations
ar: ترجمات الجمل

en: About Polylang
ar: عن Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
ar: تم إنشاء اللغة، لكن لم يتم تحميل ملف اللغة الخاص بووردبرس. رجاءً ثبته يدوياً.

en: Filters content by language
ar: يرشح المحتوى حسب اللغة

en: Show all languages
ar: اعرض كل اللغات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Widget text
ar: نص الودجت

en: Widget title
ar: عنوان المربع الجانبي

en: Language switcher
ar: مبدل اللغات

en: The language must have a name
ar: يجب أن يكون للغة اسم

en: The language code must be unique
ar: يجب أن يكون رمز اللغة فريداً

en: The language code contains invalid characters
ar: يحتوي رمز اللغة على محارف خطأ

en: Enter a valid WordPress locale
ar: أدخل رمز مكان صحيح متوافق مع ووردبرس

en: Language updated.
ar: تم تحديث اللغة.

en: Language deleted.
ar: تم حذف اللغة.

en: Language added.
ar: تمت إضافة اللغة.

en: Impossible to add the language.
ar: من المستحيل إضافة اللغة.

en: All languages
ar: كل اللغات

en: The widget is displayed for:
ar: يعرض المربع الجانبي من أجل:

en: None
ar: بدون

en: Sets the language
ar: يضبط اللغة

en: Edit
ar: تحرير

en: (no parent)
ar: (بدون أب)

en: Languages
ar: اللغات

en: Language
ar: اللغة

en: &mdash; No Change &mdash;
ar: &mdash; بدون تغيير &mdash;
